Jak się badać?

 

Przeanalizowaliśmy badania zlecane przez Panie w naszych Punktach Pobrań.

Co nie dziwi, najczęściej zlecano badania podstawowe: 86,6% zleceń zawierało morfologię krwi, a 69,1% badanie ogólne moczu.Niestety pacjentki już będące w naszych placówkach, nie wykorzystują okazji aby wykonać dodatkowe badania profilaktyczne, mogące dać wiele cennych informacji o stanie zdrowia. Mimo, że wiele wartościowych badań jest niedrogich, można je wykonać z tej samej próbki krwi i nie wymagają dodatkowego przygotowania. Np.:

 

  • Poziom glukozy na czczo – podstawowe badanie pozwalające wychwycić nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej - w tym cukrzycę. Badanie pojawia się na 31% zleceń, a przecież koszt jego wykonania to jedynie 7-8 zł.

  • Na podobnym poziomie kształtują się zlecenia badań pozwalających na ocenę stanu i funkcjonowania wątroby (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), wchodzące w skład tzw. „prób wątrobowych”. Pojawiają się one na ok. 29% zleceń. Koszt „prób wątrobowych” (mierzone są poziomy 4 różnych parametrów) to ok. 30 zł. Pojedynczy wskaźnik – często oznacza się tylko ALT lub ALT i AST – to ok. 8 zł.

  • Tylko 19% pań decyduje się na zbadanie poziomu cholesterolu całkowitego lub wykonanie lipidogramu (pakiet badań pozwalających określić poziomy „dobrego” i „złego” cholesterolu oraz trójglicerydów). A przecież choroby układu krążenia odpowiadają w przypadku kobiet za 51,2% zgonów.

  • Kolejne bardzo ważne, a niedostatecznie często zlecane badania, to testy w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Stanowią one odpowiednio 11 i 9% badań. A warto wiedzieć, że Wirusowe zapalenie wątroby typu C zostało uznane przez WHO za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych. W Polsce mówi się, że mamy około 230 tys. zakażonych wirusem HCV. Zdaniem ekspertów na 100 zakażonych świadomych tego jest jedynie siedmiu.

Diagnostyka Badania Medyczne

Diagnostyka sp. z o.o. - All rights reserved